Zpět do obchodu

Registrace

Jak správně vybrat velikost rámu?

Vyznáte se v označení velikostech rámů?

Není to tak složité, jak se na první pohled může zdát. Jaký je rozdíl mezi velikostí 17" (17 palců) a velikostí M? Téměř žádný, to jen každý výrobce kol používá různá označení pro stejnou velikost. Při výběru správného rámu se tak můžeme setkat s následujícími pojmy:

  • S, M, L, XL
  • 15", 17", 19", 21", 23" (1 palec = 2,54 cm)
  • 50 cm, 52 cm, 54 cm, 56 cm, 58 cm, 60 cm

Trend je takový, že pro horská a trekingová kola se nejčastěji používá označení v palcích, někdy i v S-XL, naopak pro silniční kola se setkáme převážně s velikostmi udanými v centimetrech.

A co si pod těmito rozměry vlastně představit? Jedná se o velikost neboli výšku rámu, pod kterou má většina výrobců na mysli délku od prostředku středového složení až po konec sedlové trubky rámu.

Vždy je potřeba brát také v úvahu, že velikosti rámů se mohou v různé míře odlišovat dle značky, konstrukce a geometrie rámu.

Jak si vybrat správnou velikost rámu v 5 krocích

1. Změřte svou výšku

Prvním krokem pro výběr ideální velikosti rámu pro Vás je vzít do ruky metr a zjistit svou výšku.

2. Porovnejte velikosti v tabulce

Dále se podívejte na naši orientační tabulku s určením velikosti rámu podle výšky postavy a typu vybraného kola. Údaje jsou pouze orientační a liší se dle výrobců, pro konkrétní parametry navštivte stránku u vybraného modelu kola, kde bývá často zobrazena podrobná geometrie daného modelu.

velikost-ramu-tabulka

vyber-velikosti-ramu-tabulka

3. Navštivte nás

Pokud znáte svou výšku a máte již vybraný model i orientační velikost rámu, zastavte se u nás, kde Vám pomůžeme s doladěním posledních důležitých parametrů. 

 4. Vyzkoušejte kolo osobně

Jelikož máme každý jiný typ postavy, při výběru velikosti rámu hraje důležitou roli ještě další klíčový parametr. Během návštěvy prodejny je proto vhodné vyzkoušet, jak Vám vybraný rám sedí z hlediska délky dolní končetiny. Existuje všeobecné doporučení, že velikost rámu volíme tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem, měl horní rámovou trubku cca 5 cm od rozkroku.

5. Nastavte správně výšku sedla

V neposlední řadě berte v potaz i správné nastavení výšky sedla. Při sezení na sedle byste měli dosáhnout téměř propnutou nohou patou na pedály. V pohybu by měla být noha lehce pokrčená a umístěná tak, aby se pedálu dotýkala špička chodidla.

Zpět do obchodu